środa, 1 lutego 2012

Clark Gable - sto jedenasta rocznica urodzin

William Clark Gable urodził się 1 lutego 1901 roku w Cadiz w stanie Ohio. Tak naprawdę, to jego nazwisko brzmiało "Goebel", jednak rodzina postanowiła zmienić je na Gable, po drugiej wojnie światowej. Jego matka Adeline osierociła go gdy miał zaledwie pół roku. Ojciec, William Henry Gable ożenił się powtórnie z Jennie Dunlap. Macocha dawała Clarkowi pierwsze lekcje tańca. Wpoiła mu również zasady dobrego smaku w kwestii ubioru i zachowania.

Decyzje o tym, że chce zostać aktorem Clark podjął w wieku lat siedemnastu po obejrzeniu The bird of paradise. Fachu uczył się występując w kilku drugorzędnych teatrach.Clark Gable miał szczęście do kobiet. Na swojej drodze spotkał Laurę Hope Crews, swoją przyszłą żonę. Laura przekonała go, żeby zadbał odpowiednio o swoją sylwetkę i płaciła za lekcję właściwego operowania głosem. To dzięki jej zabiegom w 1924 roku Clark udał się do Hollywood. Początkowo pracował jako statysta. Wystąpił też na deskach Broadwayu, gdzie wreszcie został dostrzeżony przez krytykę.

W 1930 roku podpisał umowę z wytwórnią MGM. Jego pierwszą rolą był występ w niskobudżetowym westernie "The painted desert". Kiedy film trafił na ekrany kin, Clark dostał mnóstwo listów of fanek, pracownicy MGM postanowili przyjrzeć się bliżej nowemu kandydatowi na gwiazdę. Nie wszyscy byli jednak przekonani. Jeden z menadżerów Warner Bros stwierdził, że Clark "ma za duże uszy i wygląda jak małpa". Kandydatura Gable była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Tarzana. Clark przegrał jednak z Johnnym Weissmullerem, który jako sportowiec miał lepszą muskulaturę. Clark Gable mógł jednak liczyć na swoich fanów. W jednej ze scen w filmie It happened one night, grany przez niego bohater Fletcher zdejmuje koszulę pokazując nagi tors. Po wejściu filmu do kin znacznie spadła sprzedaż podkoszulek męskich w całym kraju.

W 1934 aktor wreszcie zostaje doceniony i nagrodzony Academy Award for Best Actor. W tym samym roku rodzi się jego nieślubna córka Judy Lewis, owoc związku z aktorką Lorettą Young. W następnych latach Clark gra w wielu filmach, staje się sławny. Gable dorobił się nawet tytułu "Króla Hollywood" w 1938 roku.

Wreszcie mamy rok 1939 i słynny film "Przeminęło z wiatrem". To, że Clark Gable zagra rolę Rhetta Butlera nie było od początku takie oczywiste. Początkowo kandydatem do tej roli był Gary Cooper. Odrzucił jednak tę propozycję twierdząc, że będzie to wielka klapa i dodał jeszcze, że cieszy się, że to Clark Gable, a nie on, pójdzie z nią na dno.

Po sukcesie "Przeminęło z wiatrem" Clark nie musiał się już martwić ani o finanse, ani o popularność. W tym samym roku poślubił aktorkę Carole Lombard i był to ponoć najszczęśliwszy okres w jego życiu. Niestety jego młoda żona zginęła w katastrofie lotniczej trzy lata później. Clark załamał się i zaczął pić. Kiedy pozbierał się po kilku miesiącach żałoby, zgłosił się na ochotnika do oddziału wojsk lotniczych. Prawie rok spędził w Wielkiej Brytanii, brał udział w pięciu akcjach wojskowych. W 1943 wrócił do Hollywood, żeby nakręcić film Combat America. Po zakończeniu zdjęć ponownie zgłosił się do wojska. Został nawet promowany do stopnia majora. Zanim jednak dostał przydział, Amerykanie wycofali się z Europy. Adolf Hitler wyznaczył bardzo wysoką nagrodę za dostarczenie mu go żywego.

Po wojnie Clark zagrał jeszcze wielu filmach. Zmarł na atak serca w 1960 roku. Trzy miesiące po jego śmierci przyszedł na świat jego jedyny syn - John Clark Gable.

3 komentarze:

  1. Zakochałam się w nim oglądając Przeminęło z wiatrem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno poza nałogowym paleniem Gable był wielkim amatorem czosnku, w związku z czym Vivien Leigh przeżyła straszne chwile przy kręceniu słynnego namiętnego pocałunku :). A Gable'a najbardziej lubię w "Skłóconych z życiem" - piękny film, piękna rola - godna tego, by być ostatnim występem wielkiego gwiazdora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niezwykle niedoceniony aktor. Człowiek, którego niesamowicie doświadczyło życie. Mimo tego, że przeczytałam kilka biografii Gable'a, pozostaje dla mnie zagadką. Zapraszam na http://carriegoeswildagain.blogspot.com/2015/04/judy-lewis-loretta-young-clark-gable.html Link prowadzi do pierwszej części artykułu o nieślubnej córce aktora.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...