poniedziałek, 26 marca 2012

O kim mowa? Emma - Jane AustenW Klubie Jane Austen właśnie rozpoczęła się dyskusja o Emmie Jane Austen.
A ja zamiast recenzji proponuję krótki test na sprawdzenie ile pamiętamy z książki. Quiz znajduje się też stronie Klubu, więc jeżeli chcecie możecie od razu tam przejść, albo zerknąć poniżej.O kim mowa w podanych niżej cytatach?

Dla ułatwienia dodam, że należy spodziewać się opisu:

Emmy Woodhouse
pana Woodhouse
Izabelli Knightly, siostry Emmy
Jana Knightly, męża Izabelli
Jerzego Knightly
Panny Bates
Pani Bates
Jane Fairfax
panny Churchill, matki Franka, pierwszej żony pana Westona
pana Westona,
panny Taylor, drugiej żony pana Westona
Franka Churchilla
pana Eltona
pani Elton
pani Goddard, przełożonej pensji
panny Smith
pana Martina

Odpowiedzi w pierwszym komentarzu po postem!

A)"(...) nie potrafiła docenić swojego losu; znalazła bowiem męża o tak gorącym sercu i łagodnym usposobieniu, iż pragnął przychylić żonie nieba za to, że w swej wielkiej dobroci raczyła go pokochać; sama miała jednak charakter silny lecz nie najlepszy".

B)"(...) była wiekową damą, która nie mogła już rozbić nic zgoła poza wypiciem filiżanki herbaty i zagraniem partyjki kwadryla".

C)"Była kobietą nieładną, o silnie rozwiniętym instynkcie macierzyńskim i ciężko pracowała za młodu, uważała więc, że należy się jej od czasu do czasu chwila wytchnienia, jak na przykład do kogoś na herbatę".

D)"Prezentował się bardzo dobrze i sprawiał wrażenie rozumnego człowieka, lecz nie posiadał przy tym żadnych innych zalet".

E)"(...) wyrobiła sobie o nim bardzo wysokie pojęcie wiedziała, że ma usposobienie pogodne, charakter prawy, że jest młodzieńcem zasługującym na szacunek, przy czym nie brak mu ani rozumu, ani znajomości świata".

F)(...) mężczyzna wysoki, dystyngowany i bardzo inteligenty, wybijał się coraz bardziej w swoim zawodzie, był wzorowym mężem i ojcem i w gruncie rzeczy najzacniejszym człowiekiem, jednakże jego niezmiennie powściągliwy sposób bycia sprawiał, że nie cieszył się powszechną sympatią, umiał też niekiedy okazywać, że jest w złym humorze".

G)(...) oprócz doskonałej urody i walorów duchowych posiadała posag dość pokaźny, (...) sprawa nie bez znaczenia, (...) a także mająca znaczenie praktyczne".

H)"Był człowiekiem nerwowym, łatwo wpadał w depresję, przywiązywał się do tych, do których towarzystwa nawykł, nie cierpiał się z nimi rozstawać, ponadto nienawidził wszelkich nowości".

I)"(...) nie była to uroda klasyczna, ale niezmiernie ujmująca. Oczy ciemnoszare, o czarnych brwiach i rzęsach, którym nie można niczego zarzucić. (...) Był to typ urody, której dominującą cechą jest umiar i wytworność".

J)"Jego wysoka, silna postać, prosta jak świeca wśród masywnych kształtów i zgarbionych pleców starszych panów, musiała zdaniem Emmy przyciągać wszystkie oczy".

K)"Był bardzo przystojny: wzrost, postawa, sposób bycia, wszystko było w nim bez zarzutu, w twarzy zaś przebijała inteligencja i żywość. (...) Jego zachowanie cechowała swoboda zdradzająca wyrobienie światowe".

L)"(...) była ładną, elegancką osóbką o łagodnym i spokojnym sposobie życia, nadzwyczaj miła i tkliwa, całkowicie oddana rodzinie".

M)"(...) jest tak tak bezpośredni, żywy, niemal zbyt impulsywny, wszyscy za to go lubią, gdyż jest przy tym tak dobroduszny, ale nie należy tego naśladować".

N)"Była to bardzo ładna dziewczyna. (...) Niewielkiego wzrostu, pulchna, miała delikatną świeżą cerę, jasne włosy, regularne rysy, wyraz twarzy pełen słodyczy".

O)"Kochała wszystkich, szczęście wszystkich leżało jej na sercu, jej bystre oko umiało dostrzec zalety każdego; siebie samą uważała za istotę wyjątkowo szczęśliwą, obdarzoną widomymi oznakami łaski losu: idealną matką, dobrymi sąsiadami i przyjaciółmi, domem, gdzie nie zbywało na niczym".

P)" (...) nie była istotą o słabym charakterze; bardziej dorosła do sytuacji niż wiele innych dziewcząt na jej miejscu, miała zdrowy rozsądek, energię i siłę ducha, co rokowało nadzieję, że przetrwa zwycięsko życiowe trudności (...) Zważywszy, jak bardzo jest urodziwa, nie wydaje się zbytnio troszczyć o swoją urodę; próżność jej ma źródło w czym innym".

R) (...) była przyjaciółką i towarzyszką, jaką nieliczni tylko posiadają: inteligentna, wykształcona, pomocna, łagodna".

3 komentarze:

 1. Cytaty pochodzą z wydania:
  Emma / Jane Austen
  Prószyński i S-ka, 2009

  Odpowiedzi:
  a) Panna Churchill, matką Franka Churchilla, s.13
  b) Pani Bates, s.19
  c) Pani Goddard, s.20
  d) Pan Martin, s.28
  e) Pan Elton, s.30
  f) Jan Knightly, mąż Izabelli, s.81
  g) Pani Elton, s.153, 231
  h) Pan Woodhouse, s.7
  i) Jane Fairfax, s.141
  j) Jerzy Knightly, s.277
  k) Frank Churchill, s.161
  l) Izabella, siostra Emmy, s.81
  m) Pan Weston, s.30
  n) Harriet Smith, s.20
  o) Panna Bates, s.19
  p) Emma, s.16
  r) panna Taylor, s.6

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo trudny ten test, ale uświadomił mi jak szybko zapominam o drugoplanowych postaciach. A już opis ich wyglądu po 2 tygodniach od przeczytania książki prawie zupełnie mi się zatarł. Fajnie tak porównać odpowiedzi z cytatami i przekonać się, jak kto został opisany.

  Chciałam jeszcze raz podziękować, że go zrobiłaś! :-) To przecież tyle pracy i pisania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była sama przyjemność :) Dziękuję za komentarz.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...