środa, 21 marca 2012

Wszystko gra - Bologna Ragazzi Award

Jutro rozdanie nagród tegorocznej edycji konkursu najciekawszych pod względem graficznym i edytorskim książek dla dzieci Bologna Ragazzi Award 2012. W tym roku jednym z laureatów jest polska książka wydana przez Wytwórnię Wszystko gra. Poniżej kilka ilustracji z książki:

Wszystko gra
autor Anna Czerwińska-Rydel,
ilustracje Marty Ignerskiej
Wytwórnia, 2011

To już druga książka Wytwórni nagrodzona w Bolonii. Pierwszą był zbiór wierszy Juliana Tuwima. Pani Magda Kłos-Podsiadło z wydawnictwa została jednym z tegorocznych jurorów w konkursie na najpiękniejszą ilustracje (to są dwa oddzielne konkursy, jeden na książkę, drugi na najlepszą ilustrację). Co roku nadesłane prace ocenia pięć osób, Są to specjaliści z różnych krajów. W tym roku z Japonii, Włoch, Francji, Anglii i z Polski. Spośród prac 2 685 grafików, wybrano 72 artystów, których prace można oglądać na wystawie w Bolonii od 19 do 24 marca. Jedynym polskim wyróżnionym artystą jest Paweł Pawlak (Jajunciek, Czupieńki).

Zastanawiam się tylko, czy małym dzieciom podobają się takie nowoczesne ilustracje, jak te z
Wszystko gra. Niestety nie za dużo pamiętam z czasów przedszkolnych, ale mimo wszystko bardziej stawiałabym na to, że gdybym znów miała pięć lat, raczej wybrałabym to:Pan Zając / Paweł Pawlak

Choć z drugiej strony - narysować dźwięk to dopiero sztuka!

Chciałabym zobaczyć taką półkę w księgarni: nagrodzone książki. P
owinno się więcej mówić/pisać o książkach dla dzieci, które wydawane przez małe polskie wydawnictwa zdobywają nagrody na całym świecie.

Ilustracje pochodzą z oficjalnych stron wydawnictw: Wytwórnia i Muchomor.

2 komentarze:

  1. Bardzo mało mówi się o polskich książkach dla dzieci. Myślę, że niejedna księgarnia dużo by zyskała gdyby miała u siebie taką półkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ilustracje z "Wszystko gra" są świetne, ale myślę - podobnie jak Ty - że dziecko będzie wolało te z "Pana Zająca"...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...