piątek, 9 marca 2012

Kacper - przyjazny duszek

Kto z Was pamięta kreskówkę o Kacprze przyjaznym duszku? Ja pamiętam doskonale. Biedny Kacper, chciał tylko zdobyć przyjaciół, a ludzie na jego widok uciekali z krzykiem.

Postać Kacpra została stworzona przez dwóch rysowników Seymoura Reita i Joe Oriolo w latach 30-tych ubiegłego wieku. Już w 1945 roku powstał pierwszy film animowany zrealizowany przez Paramound Pictures. Pierwszy numer zeszytu komiksowego z przygodami Duszka ukazał się w Stanach w 1949 roku i kosztował 10 centów.

Pierwszy film z 1945 roku:i pierwszy numer komiksu:

Kilka lat temu wydawnictwo Dark Horse Books wydało specjalną edycje jubileuszową przygód Duszka. W komiksie Casper: the friendly ghost znajdują się dwa pełne wydania zeszytów komiksowych: pierwszy z 1945 roku i jeszcze jeden z roku 1952. Zachowano nawet reklamy, które czasami są jeszcze ciekawsze niż sam komiks. Mamy więc pasy wyszczuplające dla mężczyzn, specjalny program, dzięki któremu chuderlak bez trudu nabędzie masę mięśniową, czy kolekcję zabawek (czołgi i inne machiny wojenne) po 50 centów sztuka. Mało się zmieniło od tamtej pory, prawda?


2 komentarze:

  1. Sam mam gdzieś kasetę VHS z jego przygodami. Dawne czasy.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też doskonale pamiętam Kacpra:) Ale komiksu nigdy nie czytałem. Znam duszka tylko z tv.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...