piątek, 13 lipca 2012

Prześwietny raport kapitana Dosa - Eduardo Mendoza

Z powieściami Eduardo Mendozy jest tak, że zwykle najbardziej przypada nam do gustu pierwsza, jaką przeczytamy. Potem skarżymy się, że kolejne są już słabsze. Dlatego nie będę pisała, że "Prześwietny raport kapitana Dosa" jest słabszy od "Brak wiadomości od Gurba", bo "Brak wiadomości..." był pierwszą książka tego autora, którą czytałam w ogóle.

To jaka jest w takim razie  powieść Mendozy? Bardzo dobra. Pełna jak zwykle nonsensownego humoru.

"Dwaj staruszkowie, łamiąc moje rozkazy, nadal czyścili i oliwili haubicę, a kiedy uznali, że już dość, postanowili ją wypróbować. W rezultacie z dwóch staruszków pozostał już tylko jeden".

Kapitan Dos przewodzi statkiem kosmicznym, którego mieszkańcami są: przestępcy, nieprzewidywalni staruszkowie i upadłe kobiety. Statek zdąża na stacje kosmiczną, na której mają się osiedlić pasażerowie. Dokładne dane dotyczące miejsca docelowego podróży, ze względów bezpieczeństwa, zostaną podane w późniejszym terminie. W czasie podróży statek musi odwiedzać stacje kosmiczne w celu uzupełnienia zapasów. Stacje kosmiczne to małe światy, rządzące się swoimi prawami. Kapitan Dos przez swoją nierozwagę cały czas pakuje się w kłopoty, ale dzięki temu jest zabawnie, a przecież o to właśnie chodzi. Ta piękna niewiasta na okładce, to Struna, jak się pewnie domyślacie mieszkanka sektora Upadłych Kobiet, najbardziej pożądana kobieta na statku, także przez kapitana.

"Rzuciłem się na nią na mocy prerogatyw przypisanych mojemu stanowisku, pokonując nikły opór protokolarny, który uznała za stosowne stawić mojemu afektowi, i ostatecznie wykorzystałem ten drażliwy epizod na działanie, które, odsuwając na bok skromność, umieściłbym jeden punkt powyżej "przeciętne", choć siedem punktów poniżej "pamiętne".

Tyle w kwestii scen miłosnych. Idę szukać kolejnej powieści Mendozy.

6 komentarzy:

 1. Może kiedyś przeczytam - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce ale na razie autor jest mi nieznany. Może w przyszłości to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 3. To polecam "Przygodę fryzjera damskiego" - na pewno się nie zawiedziesz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowała mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka powieści Mendozy już przeczytałam, i chociaż mi się podobały, nie powiem, to wciąż czekam na ten zachwyt, który wszyscy opisują. Może czas był nie ten, nie wiem, ale ja za tym autorem jakoś nie szaleję, co nie oznacza, że nie spróbuję jego kolejnych książek - tej na przykład nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...