środa, 4 kwietnia 2012

Uzbrojony ogród - raj zdobyty, raj utracony

Uzbrojony ogród francuskiego rysownika Davida B. składa się z trzech historii: Zamaskowany prorok, Uzbrojony ogród i Zakochany bęben.

Pewnego razu z nieba spadł długi kawałek tkaniny i niczym woal owinął głowę biednego farbiarza. Hakim próbował ściągnąć go, ale nic to nie dało. Było to tak niezwykłe, że ludzie uznani, że był to znak dany od Boga, a sam Hakim jest nowym  prorokiem. Odważni wojownicy zaglądali prorokowi pod woal. Komnata pełna była trupów śmiałków. Jeden z kalifów postanowił zwyciężyć armię Proroka. Walka to była trudna, bo jakże pokonać istotę tak niezwykłą?

Zamaskowany prorok jest jak baśń z Tysiąca i jednej nocy. Orientalna przypowieść z niezwykłym zakończeniem.

Adam i Ewa - pierwsi mieszkańcy mitycznego raju nawiedzili raz czeskiego kowala i opowiedzieli mu o rajskim ogrodzie. Kowal postanowił dotrzeć tam za wszelką cenę. Zebrał grupę wiernych i ruszył w drogę.A były to niespokojne czasy początku XV wieku i wojen religijnych. Zanim adamici dotarli na miejsce byli zbrukani krwią i tę krew i doświadczenie przemocy wzięli ze sobą do raju. Za nimi ruszył oddział husytów z Janem Žižką na czele.
Zwróciliście może uwagę na tych niezwykłych mieszkańców krańców świat? Miałam kiedyś w rekach reprint Kroniki Świata ("Liber cronicarum cum figuris et ymaginibus"), niezwykłego dzieła Hartmanna Schedela z 1493 roku. Tam zupełnie na poważnie opisane były dalekie ludy, również te jednonogie i bezgłowe. Były nawet odpowiednie ryciny. Przedstawione na nich postacie były dokładnie takie jak te na kadrze powyżej.

Przeczytałam również, że naprawdę Jan Žižka polecił, aby po jego śmierci, z jego skóry zrobiono bęben. W historii Zakochany bęben, instrument ten wiedzie dość intensywny żywot. Przede wszystkim jest zamieszkały przez ducha Jana Žižki. Prowadzi do boju swoją armie, zagrzewa do walki. Wreszcie duch  zakochuje się w pięknej młodej dziewczynie i razem z nią przemierza świat.

Jeżeli lubicie taką niepowtarzalną mieszankę wątków z baśni, legend i niezwykłej wyobraźni samego autora, to przeczytajcie  Uzbrojony ogród.


Uzbrojony ogród: i inne historie / David B.
Warszawa: Kultura Gniewu, 2009
s.112

Ponieważ jutro już wyjeżdżam na święta i przez ten czas mam zamiar nie zaglądać do internetu już teraz życzę wszystkim:

z okazji Świąt Wielkanocnych
radości i pogody ducha,
aby uśmiech i wiosenny optymizm
były obecne każdego dnia!

4 komentarze:

 1. Jakoś komiksów (bo to komiks, prawda?) to tej pory nie miałam okazji czytać. A tak czytam Twoją recenzję, to widzę, że ten konkretnie jest dosyć specyficzny, ale rysunki niesamowite. Może nie "ładne", tylko takie pobudzające wyobraźnię.

  Dziękuję za życzenia i Tobie też życzę: Spokojnych Świąt, podczas których będziesz mogła odpocząć, wyciszyć się i wrócić pełna energii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezła historia z tym bębnem. Wypoczywaj w święta! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do schowka.
  I wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...