piątek, 20 kwietnia 2012

Fałdka czasu - Madeleine L'Engle

Time Quintet jest niezwykle popularną serią w Stanach Zjednoczonych. Madeleine L'Engle wydała pierwszy tom, czyli A winkle in time w 1962 roku. Powieść ta otrzymała wiele nagród, a co ważniejsze bohaterów książki pokochały kolejne pokolenia czytelników. A winkle in time opowiada historię trójki dzieci Meg, Calvina i Charlesa, którzy aby ocalić ojca dwójki z nich, a może i cały świat, muszą odbyć podróż w czasie.

L'Engle nie idzie przy tym "na łatwiznę". Traktuje swoich młodych czytelników bardzo poważnie i nie wmawia im, że bohaterowie przenieśli się w czasie za pomocą czarów, czy machnięcia magiczną różdżką. Próbuje wytłumacz to w sposób naukowy, bardzo uproszczony oczywiście, ale zawsze.

Meg nie jest lubiana w szkole, ani przez rówieśników, ani przez nauczycieli. Tak naprawdę, to większość mieszkańców miasteczka sądzi, że jest po prostu głupia, może nawet trochę opóźniona. W dodatku grozi jej, że zostanie na drugi rok w tej samej klasie. Co z tego, że potrafi rozwiązywać bardzo trudne zadania z matematyki, kiedy reszta wiedzy jakby sama uciekała jej z pamięci. Meg nie potrafi zapamiętać na dłużej informacji, które wydają się jej zupełnie bez znaczenia jak np. eksport i import w Nikaragui. Młodszy brat Meg, Charles również jest uważany za "dziwoląga".  W dodatku ojciec obojga od roku nie daje znaku życia. Po miasteczku krążą złośliwe plotki. Jak Meg ma się nie załamać w takiej sytuacji? Nie wolno jej jednak tego zrobić, bo oto okazuje się, że wszystko to co kocha jest zagrożone. Musi, dorosnąć, nabrać odwagi, zaufać własnym umiejętnościom.

A winkle in time to optymistyczna, mądra bajka, z klasycznym podziałem na zło i dobro, gdzie dobro musi zwyciężyć. Tak jak napisałam wcześniej, jest to niezwykle popularna powieść w Stanach Zjednoczonych. Czytałam wiele wpisów na portalach społecznościowych, których autorzy podkreślali, że ta książka pomogła im nabrać im pewności siebie. Może więc warto zachęcić do jej przeczytania też polskie dzieci? W Polsce "Fałdkę czasu" wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...